Långt från den tid då Moderaterna värnade om skattepengar och marknadsekonomi
Långt från den tid då Moderaterna värnade om skattepengar och marknadsekonomi
Att inget moderat kommunalråd i Växjö någonsin har arbetat i näringslivet inser man lätt när de hävdar att det inte är sådant som bra skolor och kommunal service som skapar ett bra företagsklimat och nya jobb, utan en flyglinje där de kan flyga till en villaförort i nordvästra Stockholm.
När Moderaterna kallar vår politik att skattebetalarnas pengar ska gå till skola, förskola och äldreomsorg för ”ett haveri” så befinner vi oss långt från den tid då Moderaterna värnade om skattepengar och marknadsekonomi.
När två moderata yrkespolitiker hävdar att Miljöpartiets överklagande av beslutet att ta miljoner från skola, förskola och äldreomsorg för att köpa flygbiljetter, beror på att vi inte ”gillar” beslutet så kan det inte bara bero på okunskap, det är uppenbarligen ett försök att vilseleda Växjöborna och vända blicken från att man fattat ett olagligt beslut om att använda våra skattepengar på ett oansvarigt sätt. Om vi i Miljöpartiet skulle överklaga alla beslut som vi inte gillar så skulle vi ha en del att göra, t.ex. gillade vi inte beslutet att ändra resepolicyn för att kommunanställda ska flyga mer, men vi överklagade inte beslutet eftersom vår bedömning är att det är lagligt.
Att Moderaterna själva inser att detta beslut strider mot såväl kommunallagens krav på att kommuner bara får använda skattepengar till saker som ligger inom den kommunala kompetensen, inte till allehanda hobbyprojekt, som EU:s statsstödsregler, visas tydligt av att man försöker dölja stödet till ett enskilt flygbolag genom att köpa flygbiljetter som man inte har någon användning för.
Ett annat krav som ställs på kommunpolitiker är att det finns underlag för deras beslut. Men när Moderaterna påstår att en flyglinje till Bromma kommer att leda till att såväl massor av turister som stora internationella företag hittar till Växjö så finns det inget enda underlag som man kan visa upp för de lärare och undersköterskor som man tvingas sparka för att finansiera flygbiljetterna. Om man ska lägga många miljoner av våra skattepengar på något så förväntar man sig att man kan visa upp ett underlag som visar hur många turister, investeringar och jobb som man får för pengarna. Om man tänker öka våra klimatutsläpp kraftigt så kan man också förvänta sig att man redovisar vad man ska göra för att kompensera detta.
Lennart Adell Kind (mp)
Magnus P Wåhlin (mp)