Motion – Anslut Sotenäs till länsstyrelsens jämställdhetsstrategi

I en tid där det finns starka krafter i vår omvärld som vill avsluta arbetet med jämställdhet anser vi i Miljöpartiet de gröna att det är viktigt att lyfta dessa frågor. Inte minst för våra ungdomar som ska känna sig trygga och delaktiga i samhället.

I årskurs 5 i Sotenäs kommun är det endast 56,8 % av eleverna som tycker att lärarna behandlar alla elever lika oavsett om de är flickor, pojkar eller har annan könsidentitet. –  Källa Kolada.

För kommuner som vill utveckla och stärka sitt jämställdhetsarbete finns det möjlighet att ansluta sig till Länsstyrelsens jämställdhetsstrategi.

Ur Jämställdhetsstrategin

“ Strategin bidrar till att samla länets aktörer kring ett antal regionala jämställdhetsmål. Strategin ska:
– bidra till att skapa förutsättningar för en sammanhållen inriktning för arbetet med jämställdhetsintegrering i länet.
-vara till hjälp vid prioriteringar och inriktningsbeslut i det egna arbetet med jämställdhetsintegrering hos länets aktörer.
– utgöra en nulägesanalys av ojämställdhetsproblem i Västra Götaland.
– fungera som ett stöd för länets aktörer i ett lokalt och regionalt förverkligande av de nationella jämställdhetspolitiska delmålen.”

Jag yrkar att Sotenäs kommun ansluter sig till Länsstyrelsens Jämställdhetsstrategi

20250415
Yngve Johansson

 

 

Relaterade nyheter

Sotenäs, 18 april 2025

Motion – Fördjupad översiktsplan för Bottnafjorden

Sotenäs, 18 mars 2025

Den marina återvinningscentralen hotas av nedläggning – vad händer nu?

Sotenäs, 14 februari 2025

Rädda kulturmiljöerna i Sotenäs!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter