Motion – Anslut Sotenäs till länsstyrelsens jämställdhetsstrategi
I en tid där det finns starka krafter i vår omvärld som vill avsluta arbetet med jämställdhet anser vi i Miljöpartiet de gröna att det är viktigt att lyfta dessa frågor. Inte minst för våra ungdomar som ska känna sig trygga och delaktiga i samhället.
I årskurs 5 i Sotenäs kommun är det endast 56,8 % av eleverna som tycker att lärarna behandlar alla elever lika oavsett om de är flickor, pojkar eller har annan könsidentitet. – Källa Kolada.
För kommuner som vill utveckla och stärka sitt jämställdhetsarbete finns det möjlighet att ansluta sig till Länsstyrelsens jämställdhetsstrategi.
Ur Jämställdhetsstrategin
“ Strategin bidrar till att samla länets aktörer kring ett antal regionala jämställdhetsmål. Strategin ska:
– bidra till att skapa förutsättningar för en sammanhållen inriktning för arbetet med jämställdhetsintegrering i länet.
-vara till hjälp vid prioriteringar och inriktningsbeslut i det egna arbetet med jämställdhetsintegrering hos länets aktörer.
– utgöra en nulägesanalys av ojämställdhetsproblem i Västra Götaland.
– fungera som ett stöd för länets aktörer i ett lokalt och regionalt förverkligande av de nationella jämställdhetspolitiska delmålen.”
Jag yrkar att Sotenäs kommun ansluter sig till Länsstyrelsens Jämställdhetsstrategi
20250415
Yngve Johansson