Ge papperslösa och asylsökande rätt till planerad vård

Ge papperslösa och asylsökande rätt till planerad vård

Sörmland är det goda exemplet som samtliga landsting och regioner i Sverige borde ta efter, skriver miljöpartisterna Göran Larsson, Anders Åkesson och Ann-Sofie Jacobsson.
 

Alla människor ska ha lika rätt till god vård. Så är inte fallet i dag. Vi vill att samtliga landsting i Sverige följer Sörmlands landstings goda exempel att ge papperslösa och asylsökande samma rätt till planerad vård som landets övriga invånare.

År 2008 fick asylsökande och papperslösa i Skåne rätt till omedelbar vård, enligt ett då nydanande beslut i regionen. Policyn har, efter Miljöpartiets samarbete med regeringen om migrationsfrågor, omvandlats till nationell lag. Den läkare som kommer i kontakt med en sjuk person är i dag, enligt den nya lagen om vård för papperslösa som trädde i kraft 1 juli 2013, skyldig att ge patienten subventionerad vård som inte kan anstå. Papperslösa barn får dessutom numera rätt till vård på lika villkor som alla andra i Sverige.

Beslutet är ett steg i rätt riktning. Tidigare fick endast papperslösa rätt till akut vård och var tvungen att betala hela kostnaden själv. Men vi menar att även planerad vård ska ses som en självklar rättighet. En lagstiftning som fullt ut beaktar människors vårdbehov skulle också göra att kroniska sjukdomar som diabetes kan behandlas innan den blir akut. Eventuella ekonomiska argumenten mot en sådan reform faller, då planerad sjukvård är mindre kostsam än den akuta.

I Sverige är landstinget Sörmland en föregångare. Sedan 1 januari 2012 har gömda flyktingar och asylsökande rätt till planerad sjukvård, tandvård, habilitering och hjälpmedel på samma sätt som människor med medborgarskap och uppehållstillstånd. Precis som det ska vara. Alla partier i Sörmland utom SD har också ställt sig bakom beslutet.

Så här ser det tyvärr inte ut överallt. Människor som är i behov av medicinering eller operation drabbas av den relativt snäva, rådande policy som ännu gäller i de flesta delar av landet. Den går stick i stäv med de internationella konventioner om mänskliga rättigheter som Sverige skrivit under, i vilka vi beaktar alla människors lika värde och rätt till god vård. Sörmland är det goda exemplet som samtliga landsting och regioner i Sverige borde ta efter.

I lagen från den 1 juli 2013 tydliggörs att enskilda landsting kan gå före och erbjuda vård på lika villkor för alla.

Vi uppmanar nu övriga partier att i alla landsting och regioner att verka för att utöka vården till asylsökande och papperslösa och låta den omfatta även planerad vård. Det är en moralisk fråga som ytterst handlar om människosyn och vad det innebär att vara människa. Det utgår vi från att fler partier kan skriva under på, och inte minst – tillsammans med Miljöpartiet – verka för i praktiken.

Göran Larsson (MP)

hälso- och sjukvårdsgruppledare för i Västra Götalandsregionen

Anders Åkesson (MP)

regionråd i Region Skåne med sjukvårds- och tandvårdsansvar

Ann-Sofie Jacobsson, (MP)

folkhälso- och miljölandstingsråd i landstinget Sörmland

 

Läs texten i Helsingborgs Dagblad: http://hd.se/ledare/2014/06/26/ge-papperslosa-och-asylsokande/

Relaterade nyheter

Skåne, 23 april 2025

Gröna framgångar om blå frågor i EU

Skåne, 23 april 2025

Skånes Taltidning får inte tystna – Miljöpartiet kritiskt till nedläggning

Skåne, 28 mars 2025

Skänk sjukvårdsutrustning till Gaza

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter