Budget för kortare kötider och mer förebyggande arbete

Budget för kortare kötider och mer förebyggande arbete

Kortare köer till barn- och ungdomspsykiatrin, förebyggande arbete, smart kollektivtrafik och social hållbarhet – här är satsningarna i regionens budget för 2025

✅ Vi ökar pengarna till psykiatrin med över 500 miljoner under nästa år.
✅ 40 miljoner öronmärks till BUP.
✅ Vi utökar kapaciteten för intensiv öppenvård där fler kan få hjälp utan att läggas in långa perioder.
✅ Vi ökar stödet till samordningsförbunden i Stockholms län, det innebär ökat stöd för personer långt från arbetsmarknaden, med bland annat psykisk ohälsa, att närma sig studier eller arbete under trygga, individanpassade former.
✅ Vården och omhändertagandet av personer som utsatts för våld i nära relationer ska prioriteras och förbättras.
✅ Psykiatrin ska samarbeta bättre med övrig specialistvård så att vårdpersonal kan få hjälp med konsultation för en patients fysiska besvär.
✅ Vi gör satsningar på att alla barn i länet ska ha samma tillgång till lindrigare psykiatrisk hjälp redan på sin vårdcentralen, oavsett var man bor.
✅ Vi öronmärker ytterligare 5 miljoner till insatser riktade mot barn och unga med ätstörningar och samarbetet med elevhälsan för att förbättra de tidiga insatserna.
✅ Vi ska under det kommande året kartlägga på vilket sätt stödet till föräldrar till barn med ätstörningar kan förbättras.
✅ Vi fortsätter arbetet för att förbättra den psykiatriska vården

Kollektivtrafiken:

✅ SL-abonnemang införs på prov nästa år.
✅ Arbetsgivare ska kunna erbjuda anställda SL-kort genom jobbet.
✅ Börjar arbetet med att ta fram ett terminskort för studenter.
✅ Fler butiker och restauranger i kollektivtrafiken.
✅ Tryggare kollektivtrafik med färre olyckor och suicid.
✅ Lättare att få färdtjänsttillstånd.
✅ Fler bussar med påstigning i alla dörrar.
✅ Det ska bli lättare att kombinera resande med SL och Waxholmsbolagen genom att bland annat se över biljetter och priser.
✅ Waxholmsbolagets parallelltrafik och linje 83 ska få SL-taxa för att underlätta för resenärerna på sträckan.
✅ Vi gör det lättare att planera din resa vidare med andra aktörer redan i SL-appen.
✅ Vi ska samarbeta mer med arbetstagarorganisationerna för att förbättra personalens arbetsmiljö.
✅ Vi ska utöka möjligheterna att kombinera trafikslag såsom cykel- och spårtrafik.

Relaterade nyheter

Norrtälje, 6 februari 2025

Vår gemensamma natur hotas när regeringen tar bort strandskyddet

Norrtälje, 30 december 2024

Rätt information om NVAA:s arbete och framtid

Norrtälje, 18 december 2024

Är vi rustade att ta hand om patienter med utmattningssydrom?

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter