Vi kräver att Helsingborg tecknar avtal med Migrationsverket

Vi kräver att Helsingborg tecknar avtal med Migrationsverket

NYHET. Miljöpartiet de gröna, Kristdemokraterna och Centerpartiet har idag lämnat in en gemensam motion till kommunfullmäktige i Helsingborg om att teckna avtal med Migrationsverket för att kunna ta emot vuxna flyktingar.

 

– Vi är överens om att Helsingborgs stad förmår att ta ett större solidariskt ansvar för mottagande av vuxna flyktingar, säger kommunalrådet Lars Thunberg (KD). Vi menar att en officiell relation med Migrationsverket genom ett avtal ger oss bättre struktur och en mer överblickbar situation.

– Sverige är ett av världens rikaste länder och som kommun anser vi att Helsingborg har resurser att ta emot fler flyktingar än idag, säger kommunalrådet Marcus Friberg (MP). Det handlar om Helsingborgs solidariska ansvar i en global värld där människor tvingas fly undan krig, svält och naturkatastrofer.

– Om alla kommuner – inklusive Helsingborg – drar sitt strå till stacken, blir det lättare att hitta bostäder, ge utbildning och arbeta fram individuella introduktionsplaner till alla de som beräknas få uppehållstillstånd i Sverige framöver. Så förebygger vi ett långt utanförskap i segregerade områden, säger kommunalrådet Jonny Cato Hansson (C).

För mer information läs motionen i sin helhet här.

 

Relaterade nyheter

Helsingborg, 7 mars 2023

STOPPA MÄNS VÅLD MOT KVINNOR

Helsingborg, 27 augusti 2022

Äldre ska kunna lita på vården

Helsingborg, 3 juli 2022

Sjukvården måste steppa upp

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter