Pressmeddelande: Höj trängselskatten för en bättre kollektivtrafik i Göteborg för alla

Pressmeddelande: Höj trängselskatten för en bättre kollektivtrafik i Göteborg för alla

Bilresorna minskar inte tillräckligt i Göteborg visar en färsk rapport. Samtidigt saknas det 18 miljarder i investeringar för kollektivtrafiken enligt en ny handlingsplan. Därför är det nödvändigt att höja trängselskatten och förändra utformningen. Det skriver idag ledande politiker från Miljöpartiet på kommunal, regional och nationell nivå på Göteborgs-Postens debattsidor.


-Det är dags att höja trängselskatten och låta pengarna gå till bättre utbyggd kollektivtrafik för alla. Vinsterna är stora för alla människor när kollektivtrafiken fungerar väl och vi får en minskad trängsel, bättre miljö och minskad klimatpåverkan. Det säger Karin Pleijel (MP) kommunalråd i opposition i Göteborg och 2:e vice ordförande i trafiknämnden.

Stockholm höjde trängselskatten i år och har nu betydligt högre belopp än Göteborg. Det är hög tid vi gör detsamma. Det behöver också göras en översyn av trängselskatten på en rad områden så att den blir mer effektiv och flexibel.

-Miljöpartiet i regionen kommer agera för ett lokalt beslutsmandat av trängselskatten. Vi kan inte passivt rulla tummarna och hoppas på manna från himlen i form av 18 miljarder kronor. Vi behöver tänka brett, konstruktivt, realistiskt och prestigelöst kring hur kollektivtrafiken kan finansieras. Ett första steg är att snabbt höja beloppen i trängselskatten och därefter utreda alla övriga förändringar av skatten som vi anser behövs. Det säger Ulrika Frick, ordförande i kollektivtrafiknämnden i Västra Götalandsregionen.

Miljöpartiet vill se över  trängselskattens tider, belopp, miljödifferentiering så att fordon som släpper ut mest betalar mer, se över antalet betalstationer och införa en högre skatt under högsäsong.

-Det är hög tid att hantera de två elefanterna i rummet, den bristande finansieringen av kollektivtrafiken och privatbilismen som hindrar både kollektivtrafik och nyttotrafik från att komma fram. Bättre kollektivtrafik med lägre priser gör Göteborg mer rättvist och minskar klyftorna, säger Karin Pleijel.

Fakta –  MPs förslag om översyn av trängselskatten:

Se över tider, belopp, maxbelopp per dag, tider för flerpassagsregeln och möjligheten att införa skatt fler dagar än idag.

Inför miljödifferentierad trängselskatt. De som släpper ut mest ska betala mest. Det betyder att en elbil betalar mindre än till exempel en stor dieseldriven bil. Att premiera elfordon påskyndar teknikomvandlingen. Inför även olika skatt för tunga fordon, beroende på vilken miljöklass de  har.

Mer dynamiskt system. Idag måste varje förändring passera riksdagen, vilket i praktiken innebär flera års fördröjning. Genom att ge möjligheter till regional förändring inom ett intervall kan snabbt justeringar göras för att till exempel styra trafiken vid större trafikomläggningar.

Se över om antalet betalstationer ska bli fler så det blir mer rättvist, eftersom många har uppfattat att vissa områden i staden helt har hamnat utanför skatten..

Inför en högre skatt under högsäsong så som Stockholm nu gjort. Det är rimligt att det kostar mer under de delar på året då trängseln är större.

Nivå och utformning av trängselskatter ska beslutas regionalt.

Fakta – resandeutveckling:
Trafikkontorets nya rapport för trafik- och resandeutveckling för 2019 visar att bilresorna minskar men
inte i den takt som krävs för att nå målen om ett hållbart resande i stadens trafikstrategi. Resandet med kollektivtrafik ökar, vilket gjort att det är väldigt fullt både ombord på spårvagnar och bussar.

Fakta – handlingsplan Koll2035:
En ny handlingsplan för målbild Koll2035 för ett utbyggt stomnät för kollektivtrafiken i Göteborg visar att det saknas 18 miljarder kronor. Bland annat saknas pengar till snabba Metrobussar som knyter ihop viktiga platser i storstadsområdet och spårvagnssatsningar. På fredag beslutar Stadstrafikforum Göteborg, Mölndal och Partille, ett politiskt samverkansforum mellan Västra Götalandsregionen, Göteborgs Stad, Mölndals stad och Partille kommun, om en handlingsplan för kollektivtrafikens utbyggnad 2020–2024 som sedan ska antas av respektive parts fullmäktige.

Kontakter:

Karin Pleijel (MP), kommunalråd i oppostition Göteborgs Stad
karin.pleijel@stadshuset.goteborg.se
072-535 99 78

Klas Eriksson, kommunikatör/politisk sekreterare Göteborgs Stad
klas.eriksson@stadshuset.goteborg.se
070-761 10 14

Linus Sandqvist, politisk sekreterare, Västra Götalandsregionen
linus.sandkvist@vgregion.se
076-8295732

 

Relaterade nyheter

Göteborg, 16 mars 2025

En rödgrön extrabudget för göteborgarna.

Göteborg, 30 januari 2025

S, V och MP: Sänkt biljettpris med 140 kronor i månaden

Göteborg, 22 november 2024

När SD-regeringen duckar tar vi vårt klimatansvar på allvar

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter