Debatt – Äntligen öppnar Agnes kulturhus

Debatt – Äntligen öppnar Agnes kulturhus

”Den 6 december händer det äntligen: Gävles nya kulturhus med plats för oss alla öppnar!

Kulturhusets placering gör det lättillgängligt för såväl planerade som spontana besök. Nära kollektivtrafik från hela kommunen men också som en knutpunkt mellan stadens två centrum – Stortorget och Söder. Så stärks också Gävle stad, där fler besökare skapar trygghet och bättre underlag för centrums verksamheter.

Men i grunden handlar denna satsning om vår demokrati och vårt gemensamma samhälle. En välfungerande demokrati förutsätter att alla har tillgång till fullt utvecklad biblioteksverksamhet, icke-kommersiella mötesplatser och ett starkt kulturliv.

Det är politikens största ansvar att verka för ett samhälle som får medborgarna att känna meningsfullhet, trygghet, tillit till varandra och framtidstro. Vi är övertygade om att denna satsning, som vi i Miljöpartiet gått i spetsen för, kommer att spela en avgörande roll för Gävles utveckling genom kunskap, kultur, trygghet och framtidstro.

Kom du också och bli inspirerad, vi ses på invigningen den 6 december kl. 14!”

Helene Börjesson (MP), ordförande kultur- och fritidsnämnden
Therese Metz (MP), kommunalråd

Du kan läsa hela debattartikeln här – https://www.gd.se/2024-12-05/antligen-oppnar-agnes-kulturhus/

Relaterade nyheter

Gävle, 18 februari 2025

Debatt – Landshövding Ståhl Herrstedt, tillträd inte ditt uppdrag

Gävle, 14 februari 2025

Debatt – Regeringen bryr sig varken om den svenska skogen eller skogsägarna

Gävle, 17 december 2024

Föreläsning: Strömmingen – hur mår den nu och vad behövs för att rädda den?

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter